Wholesaler of a wide range of products which include strainer.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Inch) | 1 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Valve Type | Y type strainer |
| Shape | Y type |
| Media | Water |
| Color | Silver grey black |
| End Connection | Flange |
| Flow Rate | 16bar |
| Material Grade | WCB |
| Operating Temp | 200 |
| Packaging Type | Box |
| Pressure | 16bar |
| Finishing | Clean |
| Thickness | As per standard |
| Country of Origin | Made in India |
| Spirax marshall Forbes marshall | 25kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Mounting | Manual |
Mohammed Alam Khan (CEO)
Flowmak Valve & Tubes
Ground Floor, House No.1122, SR No.16, Uttarshiv ,New Anna Sagar Market, Dahisar Mori, Behind, Maharashtra Kata, Kalyan
Thane - 400612, Maharashtra, India