Providing you the best range of kitz bronze gate valve thread end, ss globe valve, wcb globe valve, wcb gear globe valve, cast iron globe valve and cast steel globe valve with effective & timely delivery.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Kitz corporation |
| Material | Cast bronze |
₹ 2850 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 2 inch |
| End Connection Type | Welded |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Pressure | Medium Pressure |
| Media | Water |
| Application | Industrial |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Port Size | 15 mm |
| Valve Size | 1 inch |
| Pressure Rating | 150 Class |
| End Connection Type | Flanged |
| End Connection | Flanged |
| Automation Grade | Manual |
| Body Material Grade | Carbon steel |
| Operation | Handwheel |
| Media | Water |
| Material | Carbon Steel |
| Maximum Pressure | Medium Pressure |
| Application | Industrial |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 21250 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Valve Size | 3 inch |
| End Connection Type | Welded |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Media | Water |
| Application | Industrial |
| Maximum Pressure | Medium Pressure |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2999 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1.5 inch |
| Valve Type | Globe Valve |
| End Connection Type | Welded |
| Material | Cast Iron |
| Automation Grade | Manual |
| Media | Water |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | 220V |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2910 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| End Connection Type | Flanged |
| Automation Grade | Manual |
| Media | Water steam gas liquid |
| Inspection And Testing Standard | Api |
| Usage/Application | Industrial pharma power plant petroleum |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
Globe valve flange socket weld thread butt weld size 1/2"to36
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Port Size | 15 mm |
| Valve Size | 1/2 inch |
| Pressure Rating | 800 Class |
| End Connection | Socket Weld |
| Body Material Grade | A105 |
| Bonnet Type | Bolted Bonnet |
| Operation | Handwheel |
| Testing Standard | Api |
| Usage/Application | Industrial |
| Class Rating | 800#1500#2500#4500 |
| Media | Steam |
| Ends | Socket weld flange end |
| Pressure | 25bar |
| Country of Origin | Made in India |
| Question | 22 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Globe valve to ANSI/ASME with NPT (F) threaded ends or socket weld ends, or integral flange (Class 150 - 600) with bolted bonnet (Class 150 - 800) or welded bonnet (Class 1500/2500/4500), outside screw and yoke, Stellite hard-faced body seat, disc seating face made of Stellite hard-faced 13 % chrome steel, with graphite gaskets and gland packing. Available in carbon steel, low-alloy steel and stainless steel.
Contac
₹ 1311 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 15 mm |
| Material | SS WCB WC6 WC9 F22 |
| Maximum Pressure | 6000 PSI |
| Maximum Temperature | 550 |
| End Connection Type | SOCKET THREAD BUTWELD |
| Media | Water |
| Automation Grade | Manual |
| Application | INDUSTRIAL |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1414 / Piece Get Latest Price
| Port Size | 15 mm |
| Valve Size | 1/2 inch |
| Pressure Rating | 800 Class |
| End Connection | Screwed |
| Material | WCB A105 |
| Body Material Grade | A105 |
| Bonnet Type | Bolted Bonnet |
| Testing Standard | API |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Class Rating | 800 |
| Media | Steam |
| Ends | SOCKET WED |
| Pressure | 250PSI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
+5
Forged steel globe valves are heavy-duty, high-strength valves designed for severe service, featuring superior density and reliability compared to cast valves. They are specialized for
precise flow regulation, throttling, and high-pressure/high-temperature sealing in oil & gas, petrochemical, and power plants, usually designed to BS 5352 or API 602 standards
₹ 3625 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Size | 25MM |
| End Connection Type | FLANGE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Port Size | 15 mm |
| Valve Size | 1/2 inch |
| Pressure Rating | 800 Class |
| End Connection | Socket Weld |
| Material | Ms |
| Body Material Grade | F22 |
| Bonnet Type | Welded Bonnet |
| Operation | Handwheel |
| Testing Standard | Api |
| Usage/Application | Steam water gas liquid |
| Class Rating | 800 |
| Media | Steam |
| Ends | Socket |
| Pressure | 26bar |
| Country of Origin | Made in India |
| Question | 15lg |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Material | Forged steel ms |
| Testing Standard | Api |
| Usage/Application | Steam gas liquid |
| Class Rating | 800 |
| Ends | Socket weld flange end |
| Media | Steam water |
| Pressure | 150psi |
| Country of Origin | Made in India |
| Question | 55 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1313 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Material | A105 |
| Testing Standard | API |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Class Rating | 800# |
| Ends | SOCKET WELD |
| Media | STEAM |
| Pressure | 250PSI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3501 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| End Connection Type | Threaded |
| Material | Cast Iron |
| Automation Grade | Manual |
| Maximum Pressure | Medium Pressure |
| Media | Water |
| Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Media | WATER STEAM GAS LIQUID |
| Inspection And Testing Standard | API |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Material | WCB A105 SS F22 |
| Testing Standard | API |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Class Rating | 150 300 600 900 1500 2500 |
| Ends | FLANGE |
| Media | WATER GAS LIQUID STEAM |
| Pressure | 200 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Material | Alloy Steel |
| Size | 15MM |
| Design Standard | API |
| Temperature | 250 |
| Materials Astm | F22 |
| Bypass Arrangement | YES |
| Packaging Type | BOX |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 1991 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 Inch |
| End Connection Type | Flanged |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Material | A105 SS F22 |
| Media | Oil |
| Maximum Pressure | 25BAR |
| End Connection Type | THREAD FLANGE SOCKET |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Material | Alloy Steel |
| Size | 15MM |
| Design Standard | API |
| Temperature | 250 |
| Materials Astm | F22 |
| Bypass Arrangement | YES |
| Packaging Type | BOX |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 1990 / Piece Get Latest Price
| Size | 15mm |
| End Connection | Socket weld flange end butweld |
| Pressure Rating | 160psi |
| Automation Grade | Manual |
| Design | Api |
| Temperature | 200 |
| Class Rating | 800# 1500# 2500USD |
| Usage/Application | Steam water gas liquid |
| Country of Origin | Made in India |
| Ksb ail lt bdk | 8kg |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Brand | LEADER WJ ATAM HAMMER |
| Size | 25MM |
| Color | GREY |
| Design | API |
| Media | WATER |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 11100 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon steel material |
| Casting Temperature | 300 |
| Hardness | Hf |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Spirax marshall | 55kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mohammed Alam Khan (CEO)
Flowmak Valve & Tubes
Ground Floor, House No.1122, SR No.16, Uttarshiv ,New Anna Sagar Market, Dahisar Mori, Behind, Maharashtra Kata, Kalyan
Thane - 400612, Maharashtra, India