Our product range includes a wide range of stainless steel butterfly valve, single piece design ball valve, stainless steel ball valve, ball valve actuator operated, screw end ball valve and 15mm to 800mm ball valve socket weld threaded end flanged end.
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Media | Steam |
| Pressure | 26bar |
| Material | Ss body material |
| Valve Size | 24 mm |
| Size | 40mm |
| Power | Manual |
| Operator | Lever |
| Grade | Cf8 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Material | Ss ms cs |
| Valve Size | Less than 8 mm |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Stem Water gas |
| Handle Type | Lever |
| Media | Water steam gas liquid |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 1111 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 Inch |
| End Connection Type | Flanged |
| Automation Grade | Manual |
| Maximum Pressure | 20BAR |
| Media | Steam |
| Maximum Temperature | 200 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 55555 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 2 Inch |
| End Connection Type | Flanged |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Maximum Pressure | 155KG |
| Media | Steam |
| Application | BOILER STEAM TURBINE |
| Maximum Temperature | 250 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 5555 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Actuator Type | PNEUMATIC OPERATED |
| Material | WCB SS |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 |
| Temperature | 200 |
| Connection | FLANGE SCREWED THREAD |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| End Connection | THREAD |
| Color | SILVER |
| Class Rating | 200WOG |
| Ends | THREAD |
| Media | WATER GAS STEAM |
| Packaging Type | BOX |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Maximum Pressure | 52bar |
| Maximum Temperature | 200 |
| Application | Water gas liquid steam |
| Ksb lt ail audco bdk | 22 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6600 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Material | Cs ci wcb ss cf8m |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
1/2" to 36" all size butt weld flange end socket thread
Mohammed Alam Khan (CEO)
Flowmak Valve & Tubes
Ground Floor, House No.1122, SR No.16, Uttarshiv ,New Anna Sagar Market, Dahisar Mori, Behind, Maharashtra Kata, Kalyan
Thane - 400612, Maharashtra, India