Providing you the best range of pneumatic control valve, spirax sarco separator, three way valve, two way control valve, ail make ball valves socket welded and spirax sarco control valve with effective & timely delivery.
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| End Connection Type | Welded |
| Valve Size | 2 inch |
| Color | Blue |
| Product Type | Control Valve |
| Power | 220V |
Minimum order quantity: 10 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 2222 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | SEPRATOR |
| Valve Size | DN15 |
| Flow Characteristic | Equal Percentage |
| Actuation | Hydraulic |
| Body Material | Carbon Steel |
| End Connection | Flanged |
| Operating Pressure | 100 bar |
| Media | Steam |
| Connection Type | FLANGE |
| Material | WCB |
| Power | AUTOMATIC |
| Flow Rate | 16BAR |
| Temperature | 200 |
| Weight | 60KG |
| Packaging Type | BOX |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| End Connection Type | Threaded |
| Port Configuration | L Port |
| Material | Carbon Steel |
| Maximum Pressure | 12KG |
| Media | Water |
| Application | WATER STEAM LIQUID |
Minimum order quantity: 10 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 35500 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 30 bar |
| Media | Steam |
| Valve Type | Two way control valve with electro pneumatic positioner |
| Body Style | Globe Type |
| Connection Type | Flange end socket end butweld end |
| Material | WCB ss wc6 wc9 |
| Power | Solenoid |
| Diameter | 20 |
| Flow Rate | 200 |
| Temperature | 250 |
| Weight | 55 |
| Packaging Type | Wooden box |
| Warranty | 1 year |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
| FVT make spirax Forbes marshall | 50 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Two way control valve with ytc positioner
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Maximum Pressure | 210BAR |
| Maximum Temperature | 200 |
| Application | INDUSTRIAL USAGE |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 30 bar |
| Media | Steam |
| Valve Type | CONTROL VALVE |
| Body Style | Globe Type |
| Connection Type | FLANGE END |
| Material | CAST STEEL |
| Power | Solenoid |
| Diameter | 25 |
| Flow Rate | 15KG |
| Temperature | 200 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3550 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 10 bar |
| Media | Water |
| Material | SS |
| Valve Type | Control Valve |
| Body Style | Y Type |
| Connection Type | Welded |
| Power | Hydraulic |
| Packaging Type | Box |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 45680 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 4.5 inch |
| Material | Cast Iron |
| Media | Water |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| End Connection Type | Welded |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 22150 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 10 bar |
| Media | Water |
| Material | SS |
| Valve Type | Control Valve |
| Body Style | Y Type |
| Connection Type | Welded |
| Power | Hydraulic |
| Temperature | 220V |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 10 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Media | Water |
| Color | Green |
| Packaging Type | Box |
| Product Type | Regulatory Control Valve |
| End Connection | Welded |
| I Deal In | New Only |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Material | WCB |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Media | STEAM |
| Pressure | Medium Pressure |
| Color | GREY SILVER |
| End Connection | FLANGE |
| Type | T PORT |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 2900 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Media | Water |
| Pressure | 15bar |
| Product Type | Angel valve |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Pressure Rating | 15bar to 75bar |
| Size | 15nb to 400nb |
| Temperature | 100 |
| Fluid Type | Liquid gas steam water |
| Packaging Type | Wooden box |
| Usage/Application | Industrial |
| Working Pressure | 15bar |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes”, are known as the prominent Wholesaler and Supplier of a qualitative gamut of industrial valves.& pipes .Types Of Valves Gate Valve, Globe Valve, Check Valve,Ball Valve, Butterfly Valve, Strainer, Piston Valve,Steam Trap,PRV,PSV, Saparetor, Etc.These products manufactured and designed with high precision in order to meet the set industrial standards using premium quality raw material and advanced technology under the supervision of quality controllers.
₹ 13150 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 1171 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressure | 16BAR |
| Temperature | 250 |
| Weight | 2G |
| Usage/Application | BOILER |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
check valve to ANSI/ASME with flanged ends, cast steel A216 WCB, Trim 8 (Stellite/13 % chrome steel) for Class 150/300/600, Trim 5 (Stellite/Stellite) for Class 600, with bolted cover, internally mounted hinge pin (2"-12"), stainless steel/graphite gaskets.
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Port Size | 15 mm |
| Pressure Rating | PN16 |
| End Connection | Flanged |
| Media | SEA WATER |
| Operation | Handwheel |
| Brand | LEADER HAMMET FVT ZOLOTO |
| Size | 25MM |
| Color | GUNMETAL |
| Model Name/Number | 2 |
| Working Temperature | 300 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Body Material | Cast Iron |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 45140 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 100 bar |
| Media | Steam |
| Valve Type | Globe control valve |
| Body Style | Globe Type |
| Connection Type | Flange end |
₹ 1555 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass/Bronze |
| Valve Size | 1/8 inch |
| Pressure | 7bar |
| Color | Brass |
| Diaphragm | Spring |
| Media | Water |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 22222 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 2 inch |
| Material | WCB SS 304 SS3316 |
| Brand | FVT |
| Model Name/Number | 101 |
| Application | STAEM |
| Product Type | VALVE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 31000 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Globe Valve |
| Valve Size | DN15 |
| Flow Characteristic | Linear |
| Actuation | Pneumatic |
| Body Material | Carbon Steel |
| End Connection | Flanged |
| Positioner | Electropneumatic |
| Leakage Class | Class IV |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7777 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Size | 15MM |
| Pressure | 16BAR |
| Valve Size | 1 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
With a focus on innovation and reliability, we cater to industries such as oil and gas, chemical processing, water treatment, HVAC, and more. Our valves are crafted from the highest-grade materials and undergo rigorous testing to ensure long-lasting, leak-proof performance in even the most challenging environments. Whether you're looking for standard or custom valve solutions, Flowmak is committed to delivering products that exceed industry standards and provide maximum efficiency for your operations.
₹ 5450 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 30 inch |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 15 mm |
| Material | CAST IRON |
| Maximum Pressure | 10BAR |
| Maximum Temperature | 100 |
| End Connection Type | FLANGE |
| Media | Water |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mohammed Alam Khan (CEO)
Flowmak Valve & Tubes
Ground Floor, House No.1122, SR No.16, Uttarshiv ,New Anna Sagar Market, Dahisar Mori, Behind, Maharashtra Kata, Kalyan
Thane - 400612, Maharashtra, India