Providing you the best range of samson steam control valve, cast iron feed check valve and angel type globe valve cast iron with effective & timely delivery.
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Valve Sze | 1/2 inch |
| Pressure | 20bar |
| Power | 24dc |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Wcc WCB ss 316 ss3o4 |
| Size | 1/2" to 12" high pressure and normal pressure |
| Samson control valve | 45kg |
Samson control valve with positioner
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Weight | 50 Kg |
| Grades | Gray Cast Iron |
| Packaging Type | BUBLE WRAP BOX |
| Usage | STEAM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3750 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Valve Type | ANGEL GLOBE VALVE |
| Material | CAST IRON |
| Media | Water |
| Automation Grade | Manual |
| Pressure | 20KG |
| Usage/Application | STEAM LINE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Globe Valve |
| Valve Sze | 1/2 inch |
| Valve Size | 15 mm |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Pressure | 20bar |
| Power | 24 |
| Body Material | Carbon Steel |
| End Connection | Flanged |
| Material | Wcc ss |
| Max Temperature | 400 C |
| Size | 15mm to 12" inch |
| Samson control valve | 65 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Samson control valve
Mohammed Alam Khan (CEO)
Flowmak Valve & Tubes
Ground Floor, House No.1122, SR No.16, Uttarshiv ,New Anna Sagar Market, Dahisar Mori, Behind, Maharashtra Kata, Kalyan
Thane - 400612, Maharashtra, India