Leading Wholesaler of cast iron butterfly valve, spirax pressure reducing valve, stainless steel butterfly valve, kitz butterfly valve, gear operated butterfly valve and butterfly valve gear operated from Thane.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 40 mm |
| Material | Ci cs ss cf8 CF8M |
| Disc | Ss epdm cf8 cf8m |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 1111 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 inch |
| Media | Steam |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| End Connection Type | Flanged |
| Maximum Pressure | 45BAR |
| Maximum Temperature | 235 |
| Application | INDUSTRIAL |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Media | WATER STEAM LIQUID |
| Pressure | 16KG |
| Surface Finishing | WAFER |
| Material | CAST IRON |
| Valve Size | 1.5 mm |
| Size | 40MM |
| Power | MANUAL |
| Operator | MANUAL |
| Grade | CAST IRON |
| Color | BLACK BLUE RED SAFFRON |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Media | Air |
| Material | SS |
| Valve Size | 2.0 inch |
| End Connection Type | Threaded |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 12 inch |
| Automation Grade | Manual |
| Color | Blue |
| End Connection Type | Welded |
| Media | Water |
| Material | MS |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Smooth |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3520 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 3.0 inch |
| Automation Grade | Manual |
| End Connection Type | Welded |
| Media | Water |
| Material | MS |
| Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Product Type | Butterfly Valve |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Type | WAFER |
| Power | SEMI |
| Color | BLACK BLUE RED GREEN |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressure | 16BAR |
| Temperature | 150 |
| Weight | 2KG |
| Usage/Application | BOILER |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1.5 inch |
| Brand | Audco L&T Iv hammer |
| End Connection | Flange |
| Material | ss,ci ,cs |
| Automation Grade | Manual |
| End Connection Type | Flanged |
| Application | Wafer ,flanged |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 2150 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1.5 inch |
| Automation Grade | Automatic |
| End Connection Type | Welded |
| Media | Air |
| Material | cs |
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 2525 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Material | WCB |
| Size | 64" |
| Port Size | 2 WAY FULL BORE |
| Pressure | 32BAR |
| Color | SILVER |
| Temperature | 200 |
| Rating | 150/300/600/900/1500/2500 |
| End Connection | FLANGE |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8888 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Cast Steel |
| Brand | KSB |
| Model Name/Number | SS22 |
| End Connection | FLANGE |
| Operating Type | GEAR OPERATED |
| Pressure Class | 900 1500 2500 |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Working Pressure | 250PSI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 16 inch |
| Material | Cast Iron |
| Accessory Type | Solenoid Valve |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8350 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1.0 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Pressure | 150class |
| End Connection | Flange thread |
| Color | White blue black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1.5 inch |
| Operator | MANUAL |
| Material | ALUMINIUM BODY |
| Media | WATER LIQUID GAS |
| Packaging Type | BOX |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Type | lever |
| Color | blue black red |
| Media Type | water liquid |
| Design | wafer type |
| Working Temp. | upto 200 |
| Automation Grade | Manual |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 3 inch |
| Material | Cast Iron |
| Media | Water steam liquid gas |
| Finishing | Smooth |
| Operator | Wrench, Lever |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering Gear Operated Plug Valves to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 1750 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 25 mm |
| Type | Screwed |
| Usage/Application | Sea water |
| Material | Gun metal |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 12 inch |
| Automation Grade | Automatic |
| End Connection Type | Threaded |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Maximum Pressure | 15000 |
| Maximum Temperature | 400 |
| Application | water steam gases |
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Size | 15MM |
| Pressure Rating | 150 Class |
| End Connection | Flanged |
| Body Material | Carbon Steel |
| Plug Type | Lubricated Plug |
| Operation | Handwheel |
| Color | SILVER |
| Design Standard | API |
| Port Type | Full Port |
| Media | Gas |
| Temperature Range | Up to 400 °C |
| Standard | API 6D |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Media | Water |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
Mohammed Alam Khan (CEO)
Flowmak Valve & Tubes
Ground Floor, House No.1122, SR No.16, Uttarshiv ,New Anna Sagar Market, Dahisar Mori, Behind, Maharashtra Kata, Kalyan
Thane - 400612, Maharashtra, India