Our range of products include samson make pressure reducing valves, aira make angel flange end, blow down valve, leader make blowdown valve wcb material and leader make ibr approved blowdown valve.
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Valve Design | Diaphragm Type |
| Valve Size | 0.5 inch (DN15) |
| Outlet Pressure | 10–20 bar |
| Connection Size | 0.5 inch |
| Media | Steam |
| Material | Stainless Steel |
| Body Material | Carbon Steel |
| Medium | Steam |
| End Connection | Flanged |
| Automation Grade | Automatic |
| End Connection Type | Flanged |
| Maximum Pressure | 54kg |
| Maximum Temperature | 400 |
| Application | Steam |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2" to 6" |
| Material | Stainless Steel |
| End Connection Type | Flanged |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Steam water air |
₹ 3553 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Size | 25MM |
| End Connection Type | FANGE |
| Pressure | 26BAR |
| Usage/Application | BOILER |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5559 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Size | 25MM |
| End Connection Type | FLANGE |
| Pressure | 22BAR |
| Temperature | 200 |
| Usage/Application | BOILER |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6556 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Size | 25MM |
| End Connection Type | FLANGE |
| Pressure | 25BAR |
| Temperature | 200DEGREE |
| Usage/Application | BOILER |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mohammed Alam Khan (CEO)
Flowmak Valve & Tubes
Ground Floor, House No.1122, SR No.16, Uttarshiv ,New Anna Sagar Market, Dahisar Mori, Behind, Maharashtra Kata, Kalyan
Thane - 400612, Maharashtra, India