Our range of products include samson make pressure reducing valves, swing check valve, dual plate check valves, lift check valve, pressure seal check valve and non return valve nrv.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 Inch |
| Media | Steam |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| End Connection Type | Flanged |
| Maximum Pressure | 25BAR |
| Maximum Temperature | 200 |
| Application | BOILER |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1.5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Media | Water |
| Packaging Type | Box |
| Pressure | Medium Pressure |
| Color | Sliver |
| Power | 220V |
| Surface Finish | Smooth |
| Type | Check Valve |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3540 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 2.5 inch |
| Material | Cast Iron |
| Shape | Round |
| End Connection | Butt Weld |
| Color | Blue |
| Media | Water |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2150 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 3/4 inch |
| Product Type | Lift Check Valve |
| Material | wcb |
| Media | Water |
| End Connection | flange |
| Pressure | Medium Pressure |
| Packaging Type | Box |
| Color | Red |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2855 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 3 inch |
| Material | Cast Iron |
| Media | Water |
| Operating Pressure | Medium Pressure |
| Color | Grey |
| End Connection | Butt Weld |
| Automation Grade | Manual |
| No Of Ports | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Valve Size | 1/2 inch |
| End Connection | Threaded |
| Working Pressure | 25 bar |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Valve Type | Spring Loaded |
| Grade | Forged Brass |
| Media | Water |
| Application | INDUSTRIAL |
| Material | Brass |
| Maximum Pressure | 16BBAR |
| Maximum Temperature | 100 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 1120 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 3 inch |
| Material | Cast Iron |
| Media | Water |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| End Connection | Butt Weld |
| Design | Modern |
| Power | 220V |
| Automation Grade | Manual |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 8595 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 15 mm |
| Body Material | Cast Steel |
| End Connection | Flanged |
| Material | SS |
| Media | Water |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Seat Material | Metal Seated |
| Suitable Media | Steam |
| Color | Grey |
| Finishing | Smooth |
| Automation Grade | Manual |
| No Of Ports | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1111 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.5 inch |
| Media | Water |
| Material | Stainless Steel |
| End Connection | Socket Weld |
| Certification | IBR |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6800 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1.0 inch |
| Material | Mild Steel |
| Packaging Type | BOX |
| Pressure | Medium Pressure |
| Color | RED |
| Surface Finish | CLEAR |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Material | CAST IRON |
| Size | 15MM |
| Media | WATER |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 1717 / Piece Get Latest Price
| Type of Valve | Swing check valve |
| Valve Size | 0.50 inch |
| Material | Carbon Steel |
| Maximum Pressure | 35psi |
| End Connection Type | Flange end butweld socket weld thread end |
| Packaging Type | BOX |
| Pressure | Medium Pressure |
| Color | GREY BLACK SILVER |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
A swing check valve is a simple device designed for the one-way flow of a liquid or gas. It has a disc that swings on a hinge, opening to allow fluid to flow in, then closing to prevent backflow. Swing check valves are designed in a variety of sizes with different features to suit specific application types.
₹ 3131 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.50 inch |
| Body Material | Cast Steel |
| End Connection | Flanged |
| Material | Mild Steel |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Seat Material | Metal Seated |
| Suitable Media | Steam |
| Packaging Type | BOX |
| Pressure | Medium Pressure |
| Color | SILVER blue black |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Swing check valve to ANSI/ASME with flanged ends, cast steel A216 WCB, Trim 8 (Stellite/13 % chrome steel) for Class 150/300/600, Trim 5 (Stellite/Stellite) for Class 600, with bolted cover, internally mounted hinge pin (2"-12"), stainless steel/graphite gaskets.
₹ 2888 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 inch |
| Body Material | Cast Iron |
| End Connection | Flanged |
| Material | WCB CAST IRON GUN METAL |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Suitable Media | Steam |
| Brand | LEADER WJ ATAM HAMMER |
| Usage/Application | BOILER |
| Media | STEAM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2222 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | More than 8 inch |
| Material | CAST IRON WCB |
| Brand | FVT LEADER WJ ATAM |
| Usage/Application | BOILER |
| Media | STEAM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3800 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Body Material | Cast Steel |
| End Connection | Flanged |
| Material | CAST IRON |
| Size | 1 INCH TO 6 INCH |
| Application | Boiler Feed |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Suitable Media | Boiler Water |
| Media | STEAM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 666 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Steel |
| Size | 15MM |
| Pressure | 25KG |
| Finishing | CLEAR |
| End Connection | FLANGE |
| Color | SILVER |
| Model Name/Number | 111 |
| Brand | SPIRAX FORBESS MARSHALL |
| Usage/Application | WATER LIQUID |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 10 inch |
₹ 3333 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1.0 inch |
| Material | Carbon Steel |
| Pressure | Medium Pressure |
| Color | SILVER |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1999 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 inch |
| Material | CAST IRON WCB |
| Brand | WJ |
| Usage/Application | SEA WATER |
| Media | WATERSEA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9999 / Piece Get Latest Price
| Size | 25MM TO 36INCH |
| Valve Size | 15 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Design Standard | API |
| Maximum Pressure | 500psi |
| Temperature | 350 |
| Maximum Temperature | 250 |
| Materials Astm | 216 |
| End Connection Type | Flange socket thread butweld |
| Bypass Arrangement | YES |
| Media | Air |
| Packaging Type | WOODEN BOX |
| Automation Grade | Manual |
| Application | Industrial pharma power plant |
| Country of Origin | Made in India |
| Ksb ail audco bdk kirloskar leader bhel fvt | 50 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 20 inch |
| Operator | Lever and gear |
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Brand | KSB |
| Material | Stainless Steel |
| Connector Type | Screwed |
| Pressure | 250 |
| Automation Grade | Manual |
| Color | CAST GREY |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mohammed Alam Khan (CEO)
Flowmak Valve & Tubes
Ground Floor, House No.1122, SR No.16, Uttarshiv ,New Anna Sagar Market, Dahisar Mori, Behind, Maharashtra Kata, Kalyan
Thane - 400612, Maharashtra, India