Pioneers in the industry, we offer bronze gate valve flanged ends, stainless steel gate valves, pressure seal gate valve flange end, ksb forged steel gate valve f22 material socket welded, knife gate valves and forged cast steel gate valve from India.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Size | 25MM TO 36 INCH |
| End Connection | FLANGE |
| Material | Bronze |
| Pressure | 32BAR |
| Temperature | 150 |
| Number Of Way | 2 WAY |
| Usage/Application | SEA WATER |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2222 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Valve Type | Flange socket thread |
| Media | WATER LIQUID STEAM GAS |
| End Connection | FLANGE |
| Working Pressure | 16 BAR |
| Is It Corrosion Resistant | Non Corrosion Resistant |
| Material | WCB SS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Gate valves are used to isolate specific areas of the water supply network during maintenance, repair works, new installations, as well as to reroute water flow throughout the pipeline
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Gate Valve |
| Bonnet Type | Pressure Seal |
| Pressure Rating | 600 Class |
| Body Material | Alloy Steel |
| Size | 20mm |
| End Connection | Flange end |
| Operation | Handwheel |
| Material | Carbon Steel |
| Pressure | 200 |
| Temperature | 200 |
| Number Of Way | 2 way |
| Seat Material | Metal Seated |
| Usage/Application | Steam water gas liquid |
| Service | Steam |
| Country of Origin | Made in India |
| Question | 22 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 2222 / Piece Get Latest Price
| Type of Valve | Gate Valves |
| Size | 15mm |
| End Connection | Socket weld |
| Pressure Rating | 16bar |
| Automation Grade | Manual |
| Design | Api |
| Temperature | 200 |
| Class Rating | 800# 1500# 2500# 4509 |
| Usage/Application | Steam water gas liquid |
| Country of Origin | Made in India |
| Question | 28kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
Globe valve to ANSI/ASME with NPT (F) threaded ends or socket weld ends, or integral flange (Class 150 - 600) with bolted bonnet (Class 150 - 800) or welded bonnet (Class 1500/2500/4500), outside screw and yoke, Stellite hard-faced body seat, disc seating face made of Stellite hard-faced 13 % chrome steel, with graphite gaskets and gland packing. Available in carbon steel, low-alloy steel and stainless steel.
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Standard | 150 300 600 900 |
| Color | Blue Black silver |
| Temperature | 50 |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flowmak Valve & Tubes is a leading provider of high-quality industrial valves and tube solutions, offering an extensive range of products designed to meet the demands of various industries. Our product lineup includes Ball Valves, Gate Valves, Check Valves, Globe Valves, Control Valves, Air Control Valves, Plug Valves, Piston Valves, and many others, all engineered for precision, durability, and performance.
₹ 1750 / Piece Get Latest Price
| Size | 15mm |
| End Connection | Socket weld flange butweld |
| Pressure Rating | 25bar |
| Automation Grade | Manual |
| Design | Api |
| Temperature | 200 |
| Class Rating | 800# 1500# 2500# |
| Usage/Application | Steam gas liquid |
| Country of Origin | Made in India |
| All brands | 15kg |
Mohammed Alam Khan (CEO)
Flowmak Valve & Tubes
Ground Floor, House No.1122, SR No.16, Uttarshiv ,New Anna Sagar Market, Dahisar Mori, Behind, Maharashtra Kata, Kalyan
Thane - 400612, Maharashtra, India