Samson control valve
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Valve Design | Diaphragm Type |
| Valve Size | 0.5 inch (DN15) |
| Outlet Pressure | 0.5–2 bar |
| Connection Size | 0.5 inch |
| Media | Steam |
| Body Material | Carbon Steel / Cast Steel (CS/WCB) |
| Pressure Rating | Class 150 |
| Medium | Steam |
| End Connection | Flanged |
| Type | Direct Acting |
| Inlet Pressure | 6 bar |
| Seal Material | EPDM |
| Temperature Limit | 220°C |
| Brand | Samson |
| Accessories | Pressure Gauge |
Minimum order quantity: 1 Piece
Samson make pressure reducing valve 3241 model
Mohammed Alam Khan (CEO)
Flowmak Valve & Tubes
Ground Floor, House No.1122, SR No.16, Uttarshiv ,New Anna Sagar Market, Dahisar Mori, Behind, Maharashtra Kata, Kalyan
Thane - 400612, Maharashtra, India