Offering you a complete choice of products which include samson valve positioner, ytc pneumatic positioners, electro pneumatic valve positioner and auma electric actuators.
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Positioner Type | Electro pneumatic |
| Input Signal | 4 20 mA |
| Action | Single acting |
| Mounting Type | Rotary |
| Enclosure | Weatherproof |
| Output Signal | 4 20 mA |
| Supply Pressure | 1.4 bar |
| Explosion Class | Ex d IIB |
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Positioner Type | Electro pneumatic |
| Input Signal | 4 20 mA |
| Mounting Type | Rotary |
| Action | Single acting |
| Enclosure | Flameproof |
| Supply Pressure | 1.4 bar |
| Output Signal | 4 20 mA |
| Explosion Class | Ex d IIB |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Positioner Type | Electro pneumatic |
| Input Signal | 4 20 mA |
| Mounting Type | Linear |
| Action | Single acting |
| Enclosure | Weatherproof |
| Supply Pressure | 4 bar |
| Output Signal | 4 20 mA |
| Explosion Class | Ex d IIB |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Stroke Length | 3-29/32 |
| Pressure | Medium Pressure |
| Speed At Rated Load | 8.4 in/min |
| Duty Cycle | 17% |
| Retracted Length | 16-3/4 |
| Valve Size | 25MM |
| Color | WHITE |
| Current | 230 |
| Degree Of Protection | WEATHER PROOF |
| Phase | SINGLE AND THREE PHASE |
| Weight | APPROAX 50KG |
| Brand | AUMA ROTORK |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Actuator Type | Quarter turn |
| Output Torque | 50 Nm |
| Power Supply | 230 VAC |
| Control Type | On Off |
| Enclosure | IP67 |
| Valve Compatibility | Dampers |
| Fail Action | Fail close |
| Operating Time | 10 s |
Mohammed Alam Khan (CEO)
Flowmak Valve & Tubes
Ground Floor, House No.1122, SR No.16, Uttarshiv ,New Anna Sagar Market, Dahisar Mori, Behind, Maharashtra Kata, Kalyan
Thane - 400612, Maharashtra, India